کسب و کارهای نوین


کوپن تخفیف 50 درصدی

+ یافتن سایت مناسب برای تجارت آنلاین

فروشگاه ساز آنلاین

ده‌ها بازار آنلاین وجود دارد که می‌توانید در آنها فروشگاه مخصوص به خود را برپا کنید و از طریق آن به فروش محصولاتتان به‌صورت آنلاین بپردازید. اما کدام بازارها ارزش وقت گذاشتن را دارند؟ پیدا کردن بازار آنلاین مناسب به محصولی که می‌خواهید بفروشید، مخاطبانی که در نظر دارید، و میزان سرمایه‌گذاریتان بستگی دارد.

غول‌هایی مانند آمازون و eBay هنوز هم سلطه کامل را در اختیار دارند. ولی این امکان هم وجود دارد که فروش خوبی در سایت‌های کوچک‌تری که به صورت تخصصی‌تر کار می‌کنند داشته باشید. به گفتة ساشاریتا مالپورو، کارشناس کسب‌وکار الکترونیکی فورستر، مشکل بتوان گفت که چند پلتفرم آنلاین برای ایجاد فروشگاه وجود دارد چون سایت‌های جدید مانند قارچ سر بر می‌آورند. او می‌گوید: «هنوز معلوم نیست که آیا بسیاری از این بازارها خواهند توانست بازار قابل توجهی را به خود اختصاص بدهند یا خیر.»

در این گزارش تصویری نگاهی به ده بازار آنلاین برتر در حال حاضر خواهیم داشت. اما نمی‌توان ادعا کرد که این فهرست کامل است و فقط مهم‌ترین بازار‌های آنلاین در حال حاضر را شامل می‌شود.

eBay

http://www.ebay.com

▪ تعداد بازدیدکنندگان در سپتامبر ۲۰۰۸:

پنجاه و دو میلیون و ۲۶۵ هزار نفر (منبع: Nielsen Online)

مادر همه بازار‌های آنلاین eBay‌ است که هنوز هم برترین پلتفرم فروش‌های مزایده‌ای و فروش‌ با قیمت ثابت محسوب می‌شود. eBay Stores و شرکت میزبانی eBay به نام ProStores‌ کمک می‌کنند که کسب‌وکار خودتان را روی eBay تبلیغ کنید و اقلام فروشی خود را به‌صورت بسیار حرفه‌ای‌تر از کاربران معمولی مدیریت کنید.

▪ مزایا:

eBay به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار خرید و فروش آنلاین محصولات شما را در معرض دید بیشترین تعداد کاربران قرار می‌دهد.

▪ معایب:

فروشندگان از تغییر ساختار محاسبه هزینه‌ها در eBay شکایت دارند. علاوه بر این فروشندگان بر اساس نظرات خریداران از سایت حذف می‌شوند و به این ترتیب امکان کمتری برای دفاع از عملکرد خودشان پیدا می‌کنند.

Overstock.com

http://www.overstock.com

▪ تعداد بازدیدکنندگان در سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی:

۹ میلیون و ۲۷۳ هزار نفر (منبع: Nielsen Online)

هر کسی می‌تواند محصولاتش را برای فروش به‌صورت مزایده‌ای روی Overstock.com‌ قرار دهد. اما فقط فروشندگان معتبر می‌توانند به صورت عمده از طریق این سایت به فروش محصول بپردازند.

▪ مزایا:

فروش با قیمت ثابت یا فروش مزایده‌ای در Overstock.com‌ ارزان‌تر از eBay‌ است.

▪ معایب:

این سایت قیمت‌های کمتری دارد ولی در مقابل تعداد کاربرانش هم کمتر است.

● آمازون

http://www.amazon.com

▪ تعداد بازدیدگنندگان در سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی:

۴۷ میلیون و سیصد و چهارده هزار نفر (منبع: Nielsen Online)

آمازون به شما امکان می‌دهد که محصولاتتان را در میان مجموعه عظیم محصولات موجود در سایت فهرست کنید و فهرستتان در کنار نتایج جست‌وجوی کاربران نمایش داده خواهد شد. این شرکت همچنین سرویس‌های تجارت الکترونیکی مانند Amazon WebStores‌ و Amazon Fullfillment را ارائه می‌دهد.

▪ مزایا:

حضور در آماوزن باعث می‌شود که در میان مصرف‌کنندگانی اعتبار بیابید که در غیر این صورت هیچ شناختی از شما نداشتند.

▪ معایب:

فهرست شدن در آمازون به معنی این است که محصولاتتان و قمیت آنها در کنار محصولات رقبا و همچنین خود آمازون نمایش داده خواهد شد.

Yahoo! Shopping

shopping.yahoo.com

▪ تعداد بازدیدکنندگان در سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی:

۱۶ میلیون و ۹۷۰ هزار نفر (منبع: Nielsen Online)

در این سایت می‌توانید فروشگاه آنلاین خود را ایجاد کنید و محصولاتتان در سرویس خرید سایت یاهو هم نمایش داده خواهند شد.

▪ مزایا:

قالب‌هایی که برای فروشگاه‌های آنلاین یاهو وجود دارد کار فهرست کردن محصولات را ساده می‌کنند.

▪ معایب:

بر خلاف آمازون و eBay، یاهو نامی نیست که با تجارت الکترونیکی شناخته شود. پس شاید کاربرانش کمتر برای خرید آمادگی داشته باشند.

● کریگز‌لیست

http://www.craigslist.org

▪ تعداد بازدیدکنندگان در سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی:

۳۰ میلیون و ۲۹۸ هزار (منبع: Nielsen Online)

این سایت که تبلیغات را به صورت محلی دسته‌بندی می‌کند به همه امکان می‌دهد که محصولاتشان را در ‌آن فهرست کنند.

▪ مزایا:

فروش اقلام در کریگزلیست رایگان است.

▪ معایب:

کریگزلیست پلتفرم تجارت الکترونیکی نیست. پس نه از ویترین خبری است و نه از سبد خرید. حتی سیستمی هم برای پرداخت الکترونیکی وجود ندارد.

CafePress

http://www.cafepress.com

▪ تعداد بازدیدکنندگان در سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی:

۵ میلیون و ۸۷۸ هزار نفر (منبع: Nielsen Online)

CafePress‌ به کاربرانش امکان می‌دهد که محصولات سفارشی مانند تی‌شرت، پوستر، کتاب‌هایی که به درخواست مشتری چاپ می‌شوند، را بفروشند.

▪ مزایا:

CafePress‌ محصولاتی که تقاضا می‌شوند را به فروش می‌رساند و بنابراین هیچ محصول به فروش نرفته‌ای در انبارها باقی نمی‌ماند.

▪ معایب:

فقط می‌توان محصولاتی را سفارشی کرد که خود سایت تعیین کرده و نمی‌توان همه محصولات موردنظر را روی آن به فروش رساند.

Etsy

http://www.etsy.com

▪ تعداد بازدیدکنندگان در سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی:

۲ میلیون و ۷۸۰ هزار نفر (منبع: Nielsen Online)

Etsy‌ بازاری برای فروش محصولات دست‌ساز و منحصر به فرد خانگی است.

▪ مزایا:

این بازار کاربران و فروشندگان بسیار وفاداری دارد که به محصولات خانگی علاقه دارند.

▪ معایب:

در این سایت اجازه ندارید محصولاتی که تولید انبوه دارند یا خودتان نساخته‌اید را بفروشید.

پایگاه اطلاع رسانی فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران (www.ictnews.ir)

نویسنده : zadbakhsh ; ساعت ٩:٤٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٢۸
    پيام هاي ديگران()   لینک

کوپن تخفیف 50 درصدی

+ ده فرمان بازاریابی اینترنتی در هزاره سوم

بازاریابی اینترنتی

علیرضا پورمحمدی ـ عصر بازاریابی در حال تغییر است. محصولات، خدمات، فروشندگان، فروشگاه ها، مدیران، شرکت ها همگی در دنیای اینترنت حضور خود را جدی تر دنبال می کنند و اکنون در جست وجوی جای مطمئنی در موتورهای جست وجو هستند. اگر چه در گذشته تبلیغات و روابط عمومی نقش بسیار مهمی در ارتقای برند شرکت ها داشت اما در دهه اخیر این موتورهای جست وجوگر هستند که ارزش نام تجاری شرکت ها را در رتبه بندی صفحات خود به مشتریان اعلام می کنند. باید بپذیریم که بازاریابی الکترونیکی فضایی بسیار متفاوت با شیوه های بازاریابی سنتی دارد و در این بازار راه های رسیدن به مشتری بسیار پرپیچ و خم است. گذشتن از کنار صدها وب سایت قدیمی و رسیدن به جایگاه اول صفحات جست وجوگرها در دنیای مرموز موتورها کاری بس دشوار است اما شیوه های نوین بازاریابی اینترنتی می توانند حرکت در این مسیر نامطمئن را تا حدود زیادی سهولت بخشند البته به شرط آنکه مهارت های لازم در طراحی پوسته های کاربردی وب سایت ها با تکنیک های نوین بازاریابی مجازی در جهت ارتقای جایگاه وب سایت ها در نزد موتورهای جست وجو همراه باشد.

امروزه با گسترش سازمان های الکترونیک و تغییر نگرش مدیران ارشدشان و همین طور گرایش روزافزون مصرف کنندگان به استفاده از اینترنت و خرید از طریق فروشگاه های آنلاین، لزوم به کار گیری روش های بهینه بازاریابی الکترونیکی بیش از پیش احساس می شود و توجه مدیران شرکت ها را در تدوین یک نظام بازاریابی اینترنتی هدفمند می طلبد. پس شکی نیست که شرکت های خدمات وب سایت باید در ایجاد تحول در نظام بازاریابی الکترونیکی گام های عظیمی بردارند و در تسهیل فرآیند خرید راحت، برای مشتری اقدامات اساسی صورت دهند. در ذیل به 10 راهکار اثربخش برای برندسازی وب سایت ها اشاره شده است:

 

1- تدوین هدف مشخص

شما باید یک چشم انداز کاملاً روشن درباره آینده وب سایت خود داشته باشید و از طریق آن ارتباطات اثربخشی را با بازدیدکنندگان برقرار کنید. پس روشن است که آنها باید از دلیل خود برای بازدید از وب سایت آگاه باشند چرا که زمان برایشان بسیار ارزشمند است. بنابراین در بیان رسالت وب سایت خود به بازدیدکنندگان خساست نکنید و از طرح معمای بی ارزش در جهت جلب توجه آنها جداً خودداری کنید. فراموش نکنید هدف شما ترغیب مصرف کنندگان به برداشت یک تصویر ذهنی منحصر از وب سایت تان است و هر چه شما در تثبیت نام وب سایت خود در حرفه ای که در آ ن فعالیت می کنید موفق تر باشید از حاشیه بازدید بیشتری برخوردار خواهید بود.

 

2- تعریف سبک نگارشی معین

بررسی های بسیاری نشان داده اند که بخش نوشتاری وب سایت ها یکی از مولفه های اصلی است که بازدیدکنندگان در ارزیابی کیفیت جامع وب سایت ها مدنظر قرار می دهند. اگر می خواهید در برندسازی وب سایت گام های عظیمی بردارید باید در سبک نوشتاری وب سایت خود ثابت قدم باشید. سبک نوشتاری شما باید آنچنان اثرگذار و ثابت باشد که بیننده در تشخیص هر عبارتی از آن در هر کجا به راحتی به اثر وب سایت شما در آنجا پی ببرد. در این خصوص توصیه می شود اگر از بانک مقالات بهره می جویید حتماً از مقالات مختلف با نام نویسندگان متفاوت استفاده کنید.

 

3- ترویج شعار سازمانی

با استفاده از تگ لاین ها یا شعارهای سازمانی می توانید تصویر ذهنی اثرگذاری از وب سایت خود در ذهن بازدیدکنندگان باقی بگذارید. در این خصوص بهتر از شعار سازمانی خود در کنار لوگوی وب سایت تان استفاده کنید. فراموش نکنید که اگر شعار سازمانی وب سایت خود را در هر ماه تغییر دهید، بازدیدکنندگان در حفظ آن توفیق چندانی نخواهند داشت و در نتیجه تصویر مناسبی از وب سایت شما در ذهن آنها شکل نخواهد گرفت. اگر می خواهید از شعار سازمانی استفاده کنید بهتر است از آن در عنوان تگ وب سایت خود استفاده کنید چرا که موتورهای جست وجو در شناسایی وب سایت شما و معرفی آن به جست وجوگران اثربخشی بیشتری خواهند داشت.

 

4- تثبیت لوگوی ماندگار

همچون دژهای قرون وسطایی که با پرچم هایشان معرفی می شدند وب سایت ها هم با لوگوهایشان شناخته می شوند.

مطمئن باشید هر چه برای طراحی بهتر لوگوی خود سرمایه گذاری کنید ضرر نخواهید کرد. اهمیت لوگو تا آنجاست که به عنوان اولین نقطه جلب توجه بازدیدکنندگان می تواند تصویر مثبتی از وب سایت شما بر ذهن آنها حک کند. به علاوه زمانی که دیگران از مطالب شما در وب سایت خود استفاده می کنند و از لوگوی شما به عنوان منبع مطالب مذکور نام می برند در واقع نشان می دهند که لوگوی شما به تنهایی معرفی کننده وب سایت خودتان حتی در وب سایت های دیگر است.

 

5- به کارگیری لوگوی نوار نشانی (Favicon)

حتماً می دانید که مدرن ترین مرورگرها در حال حاضر امکان شناسایی لوگوهای نوار نشانی را فراهم ساخته اند. پس بهتر است از لوگوی خود در ابتدای نوار نشانی به درستی استفاده کنید. حتماً بارها این علامت «Y» را در URL یاهو دیده اید و با دیدن این علامت در هر کجا رد پایی از یاهو را جست وجو کرده اید. بد نیست بدانید که فاویکون ها در بخش بوک مارک کاربرانتان ذخیره می شوند و آنها در شناسایی آسان تر وب سایت شما را در بین صدها وب سایت دیگر یاری می رسانند.

 

6- انطباق قالب وب سایت با محتوا

قالب وب سایت شما باید با محتوای مطالب به کار رفته همخوانی داشته باشد. به طور مثال اگر قرار است وب سایت شما به بررسی عملکرد بازارهای بورس بپردازد، آیا استفاده از تصاویر گل و گیاه در پس زمینه وب سایت تان کار عاقلانه ای است؟ در این خصوص بهتر است مخاطبان اصلی خود را انتخاب کنید. اگر بیشتر بازدیدکنندگان شما از جنس متخصصان و افراد باتجربه هستند، بهتر است از قالب های ثابت، ساده و تک رنگ استفاده کنید اما اگر با قشر جوان در ارتباط هستید، باید قالب های شادتر و برخوردار از جدیدترین فناوری های روز را به کار گیرید. پس به یاد داشته باشد که در طراحی وب سایت خود تنها به زیبایی آن توجه نداشته و بیشتر به دنبال به کارگیری قالب های مناسب با حرفه خود باشید.

 

7- استفاده از رنگ های ثابت

همیشه قبل از طراحی وب سایت خود، رنگ های مورد نیاز خود را تعیین کنید. به یاد داشته باشید که رنگ ها و طرح ها به راحتی در ذهن بازدیدکنندگان جای می گیرند، پس از این موضوع به نفع خود استفاده کنید. شما می توانید از رنگ اصلی در آیکون ها، لوگو، فاویکون و دیگر بخش های اصلی وب سایت خود به درستی بهره گیرید. شما می توانید در بیشتر وب سایت ها از رنگ سفید به عنوان رنگ پس زمینه و از رنگ های گرم یا سرد بسته به نوع فعالیت خود و خلقیات اکثریت مخاطبانتان استفاده کنید. لازم به ذکر است که رنگ های گرم، محرک سیستم عصبی بوده و احساسات را تشدید می کنند و در نتیجه در جلب توجه اولیه بسیار اثرگذار هستند، در حالی که رنگ های سرد آثار آرام بخشی بر بازدیدکنندگان می گذارند. از این رو توصیه می شود که از رنگ های گرم در وب سایت های رستوران های زنجیره ای، صنایع غذایی، پوشاک و آژانس های خبری و ازرنگ های سرد در وب سایت های بانک ها، بیمه ها، آژانس های مسافرتی، شرکت های دارویی، کشاورزی و خدماتی استفاده شود.

 

8- ثبت نام در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی بر ایجاد ارتباط آنلاین در بین افراد که علایق و فعالیت های مشترک دارند، متمرکزند. این وب سایت ها از سوی میلیون ها نفر مورد بازدید قرار می گیرند و در حال حاضر به بخش جدانشدنی زندگی روزمره این افراد تبدیل شده اند. اگر شما سایت خود را وارد این شبکه ها کنید، مطمئناً ارزش نام تجاری شما دوچندان خواهد شد. در حال حاضر وب سایت هایی چون Twitter و FriendFeed از این نوع وب سایت ها شمرده می شوند که با مراجعه و ثبت نام در آنها می توانید میزان بازدید از سایت خود را تا حدود زیادی افزایش دهید.

 

9- تبلیغات در راستای برندسازی

اگر برندسازی آسان بود، شرکت های بزرگ در سرتاسر جهان حاضر نمی شدند میلیاردها دلار به درستی صرف هزینه های تبلیغاتی سالانه خود کنند. اگرچه ساختن یک برند بزرگ بدون صرف هزینه های تبلیغاتی امکانپذیر است اما تلاش در جهت ترویج نام وب سایت از طریق تبلیغات اثربخش می تواند در جهت تحقق این هدف مسیر سریع تر و راحت تری را پیش روی شما قرار دهد. اگر چنانچه از بودجه لازم برای تبلیغات برخوردار نیستید، بهتر است تنها در شروع کار وب سایت و چندماه اول راه اندازی به امر تبلیغات بپردازید و بعد از آن با ارتقای محتوا و به کارگیری روش های ارزان به ترویج وب سایت خود ادامه دهید.

 

10- ترویج وب سایت در همه جا

برندسازی از لحاظ روانشناسی به معنای نفوذ در ذهن مصرف کنندگان است. هر چند که در برقراری ارتباط بین شرکت و مشتری، ابزارهای ترویجی گوناگونی وجود دارد و پرداختن به تمامی آنها در جای خود ضروری و حائز اهمیت است اما بازاریابی اینترنتی که یکی از ارکان اصلی بازاریابی مستقیم است به مهم ترین ابزار ترویج سازمان ها وبنگاه های اقتصادی تبدیل شده است. شما می توانید از طریق ارسال خبرنامه های الکترونیکی، معرفی بانک مقالات فارسی رایگان همچون سایت www.euwant.com، راه اندازی سیستم خرید آنلاین و... وب سایت خود را با صرف هزینه ای ناچیز به همگان معرفی کنید.

منبع: فروشگاه ساز آنلاین http://www.euwant.com

نویسنده : zadbakhsh ; ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٥