همچون یک کارمند فکر میکنید یا همچون یک کارآفرین؟

حال می‌خواهیم بدانیم که آیا شما همچون کارآفرین فکر می‌کنید یا همچون کارمند؟ چه در یک کسب‌وکار مشغول به کار شویم، چه کسب‌وکار خودمان را راه بیندازیم، در هر صورت، توانایی ما برای شناسایی طرز فکر کسب‌وکارمان و نیز توانایی ما برای شناسایی طرز فکر سازمانی که به ما پول پرداخت می‌کند، می‌تواند به روابط کاری موفق یا حتی به فاجعه ختم شود.

سازمان‌هایی که تفکر کارآفرینان را ارج می‌نهند تمایل دارند تا بیش از همه از جذب کارمندان عادی اجتناب کنند و پرسنل کاری بسیار قدرتمندی را تشکیل دهند. از طرف دیگر، سازمان‌هایی که تفکر کارمندان را ارج می‌نهند تمایل دارند تا طرز فکر کارآفرینان را مشکل‌زا عنوان کنند و مدیریت و کنترل‌اش را سخت بدانند. دسته اول با طرز فکر کارآفرینان همراه‌اند و دسته دوم با طرز فکر کارمندان همدلی بیشتری دارند. اینجا ۱۰ راهی را که با استفاده از آنها می‌توانید طرز فکرتان را مشخص کنید، معرفی می‌نماییم.

۱. یک کارمند به کار خود همچون کسب‌وکار نگاه می‌کند. یک کارمند به یک روز کاری خوب و یک حقوق خوب در پایان دوره کاری توجه می‌کند. کارمندان در پی اجرای مسائل کاری خود هستند.

۲. یک کارآفرین می‌داند که کسب‌وکار پشتیبان کار کارمند است. یک کارآفرین می‌داند که کسب‌وکار به چه نحوی خوب پیش می‌رود و چرخ‌دنده‌های این فعالیت به چه نحوی جا می‌افتند. کارآفرینان مراقب کارآیی و فرآیندهای کار هستند.

۳. یک کارمند از ساختاری صلب پشتیبانی می‌کند که برای کسب‌وکار بنیادین است. کارمندان نقش خود و چگونگی اجرای این نقش در کسب‌وکار را به خوبی می‌فهمند.

۴. یک کارآفرین از فرآیندی منعطف پشتیبانی می‌کند که قلب کسب‌وکار است. کارآفرینان درمی‌یابند که نسبت جزء و کل در یک شرکت چگونه است و اجزا به چه نحوی نقش‌شان را درون یک کل بازی می‌کنند. کارآفرینان می‌خواهند تضمین دهند که بخش‌های گوناگون شرکت می‌توانند به خوبی در بلندمدت با همدیگر فعالیت کنند و امور گوناگون را پیش ببرند.

۵. یک کارمند پیش از همه یک عامل و انجام‌دهنده امور است. یک کارمند از روش‌ها، تکنیک‌ها، ابزارها و تاکتیک‌ها آگاه است. کارمندان به کار پایان‌یافته به‌منزله هدف می‌نگرند.

۶. یک کارآفرین پیش از همه یک طراح و برنامه‌ریز است. یک کارآفرین عملا یک مذاکره‌گر، یک دورنگر و توأمان یک اندیشمند است. کارآفرینان به کار و ابزارهای کار به‌منزله وسایل رسیدن به هدف نگاه می‌کنند. یک کارآفرین همواره در حال ساختن استراتژی‌های نو است و دائما آنها را به آزمون می‌گذارد.

۷. یک کارمند به «ضرورت‌ها و کنترل‌های کسب‌وکار» به‌منزله کار اشخاص دیگر نگاه می‌کند. یک کارمند را عملا می‌توان به وظایف و ملاقات‌هایی که طی کار «واقعی»اش با آنها برمی‌خورد، تجزیه کرد. او به این خاطر استخدام شده است که واجد مهارت‌ها و استعدادهایی خاص برای انجام برخی امور است.

۸. یک کارآفرین از «ضرورت‌ها و کنترل‌های کسب‌وکار» استفاده می‌کند تا کار را ردگیری و مدیریت کند. یک کارآفرین می‌خواهد بیش از حد لزوم کار کند و به راحتی تن به شکست نمی‌دهد. وظایفی که ربطی به مهارت‌های خاص یک کارآفرین ندارند به او نشان می‌دهند که کار «واقعی» به چه نحوی باید پیش برود. بدون اطلاعاتی که به این طریق (از طریق کارمندان و مشاهدات خودشان) به کارآفرینان می‌رسد آنها دیگر نمی‌توانستند هیچ پیوندی با کسب‌وکار داشته باشند و عملا از وظایف خودشان نیز منفک می‌شدند. کارآفرین در پی شغل نیست.

۹. یک کارمند فقط بر مسوولیت‌های خودش متمرکز می‌شود. کارمندان باید بدانند که به چه نحوی می‌توانند ارباب رجوع بیشتری به خود جذب کنند، چگونه یک خط تولید را به راه بیندازند، به چه نحوی فرآیندهای عملی را پیش ببرند و زیربناهای ساختاری شرکت‌شان را چگونه ترفیع بخشند. هر کارمند تنها در گستره مسوولیت‌پذیری‌های خاص خودش تعریف می‌شود.

۱۰. یک کارآفرین بر مسوولیت‌های متقابل بین همه کارمندان کسب‌وکار متمرکز می‌شود. کارآفرینان می‌خواهند در جریان باشند که زیربناهای ساختاری آیا به قدر کافی رشد کرده‌اند یا نه، آیا نرخ سود متناسب با مخارج هست یا نه، آیا مخاطراتی کسب‌وکار یا مشتریان را تهدید می‌کند یا نه. کارآفرینان باید نسبت بین مسوولیت‌ها را بررسی کنند.

هر کسب‌وکاری واقعا به هر دو چشم‌انداز اقتصادی نیاز دارد: نگاه کارمندان و نگاه کارآفرینان. این دو سویه درست همچون ساختار و بیان یا فرم و عملکرد هستند. یک کسب‌وکار راستین تنها با استفاده از هر دو ‌نظر می‌تواند به بهترین شیوه برای رشد و توسعه خودش دست یابد. کارمندان حافظ آن چیزی هستند که باعث رشد شرکت می‌شود. در عین حال، کارآفرینان همه چیز را به پرسش می‌کشند و مسائل گوناگونی از گذشته تا اکنون مطرح می‌کنند تا بتوانند از کیفیت بالای کار مطمئن شوند.

نویسنده: لیزا اشتراوس
مترجم: سیمین راد

روزنامه دنیای اقتصاد (www.donya-e-eqtesad.com)

/ 14 نظر / 156 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هدی

سلام وبلاگ خیلی خوبی دارید .من وبلاگ شمارو بانام خلاقیت وکارافرینی لینک کردم خوشحال میشم شماهم منو بانام کارافرینی ودانشجویان لینک کنید.

چشم نو

سلام، مطالب وبلاگتان مفید و جالب هستند. سایت ما هم پیرامون کارآفرینی است. در صورت تمایل برای نوشتن پست مهمان ایمیل بزنید.

مهدی پوراحمد

سلام. بدون مقدمه میرم سر اصل مطلب. من ذهن بسیار فعالی دارم.همه این چیزایی که درباره کارافرینی نوشته میشه در من هست. فقط تنها مشکلم اینه که یک مربی میخوام که راهو نشونم بده تربیتم کنه تا در 10 سال اینده بازدهی منو ببینه.همین. دانشجوی کارشناسی صنایع غذایی دانشگاه تبریز-22ساله

علی

سلام. لطفا به این سایت نگاه کنید: www.goosfandezende.com خوشحال میشم در قسمت ارتباط با ما، نظرتون رو در مورد این مدل کسب و کار اعلام کنید. در ضمن از مطالب خوبتون هم تشکر می کنم.

سید مرتضی مجیدی زاده

سلام دوست عزیز من با افتخار لینکتون کردم اگه دوس داشتی منو لینک کن ... ما دانشجو هستیم و یک انجمن کارآفرینی تو دانشگاه تشکیل دادیم آدرس وبلاگمون رو گذاشتم و اینکه به کمک افرادی مثل شما نیاز داریم و خوشحال میشیم از راهنمایی هاتون استفاده کنیم

سکوت محبوب

کارآفرین عزیز سلام من به کمک نیاز دارم لطفاً به وبلاگ من بیاید و نظراتتون رو در مورد پست "ما به کمک نیاز داریم" برام بذارید قبلاً از ایده اهای خلاقانه توم ممون

بیزبوک

بیزبوک اولین شبکه اجتماعی و بیزینسی و تخصصی در ایران عضو شوین و به دوستان خود معرفی کنید www.bizbook.ir

آسان نشر

فرهیخته گرامی؛ با سلام، خوشوقتیم به اطلاع شما برسانی که آسان نشر ارائه کننده تسهیلات چاپ و نشر جهانی کتاب، موسیقی و فیلم های ایرانی در آمریکا و توزیع بین المللی آنها توسط شرکت های معتبر بین المللی چون آمازون و فروشگاه های بارنرز اند نوبل در خدمت شماست. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت ما به آدرس (www.asanashr.com) مراجعه و یا سوالات خود را از طریق همین ایمیل و یا تلفن با کارشناسان ما در میان بگذارید. لازم به ذکر است که جهت مشاهده برخی از آثار منتشره توسط ماست کافی است کلمه asanashr را در وب سایت های فروشگاه هایی چون www.amazon.com جستجو و مشاهده نمایید. با احترام فراوان آسان نشر؛ تسهیلات نشر جهانی آثار علمی، فرهنگی و هنر ایرانی

آرش

دوست داری پولدار بشی و در وجودت این حس رو داری؟! بهترین راه ممکن برای کسانی که سرمایه ندارند ولی همت و پشتکار دارند. پس بیا به این وبلاگ و بدون نیاز به سرمایه اولیه با این شرکت همکاری کن تنها چیزی که از شما میخواد همت و پشتکاره اگه داری بسم الله… http://www.bestdish.blogfa.com

ali

سلام از شما دعوت میکنم از باشگاه تفکر خلاق بهروزی بازدیدفرمایید و اگر در موضوع تفکرخلاق سایت فعال دارید و مایل به ایجاد لینک در باشگاه هستید به ما اطلاع دهید. با آرزوی بهروزی بیشتر برای شما علی یگانه/سردبیر سایت باشگاه تفکرخلاق بهروزی