انتشار نقشه جهان نمای آینده در افق 2050

یکی از مهمترین مأموریتهای مرکز آینده‌پژوهی پارک علم و فنّاوری رصد و توصیف روندهای جهانی علم و فنّاوری و سپس ارائة تجویزهایی به نهادهای مرتبط شامل: دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، دستگاه‌های سیاست‌پژوه و سیاست‌گذار در عرصة علم و فنّاوری است. ترجمه و تدوین «نقشة جهان‌نمای آینده در افق 2050» از جمله اقداماتی است که به منظور تحقق این مهم انجام شده است. به عبارت روشنتر در این نقشه تلاش شده است مهمترین تحولات مرتبط با علم و فنّاوری در افق زمانی درازمدت یعنی تا سال 2050 میلادی رصد و نمایش داده شود. نتایج به دست آمده از این رصد می‌تواند بستر مناسبی را به منظور دستیابی به اشراف اطلاعاتی در حوزه‌های مرتبط فراهم کند. این نقشه روندها، رویداد های احتمالی و تاثیرگذار جهان را در یک چشم اندار 40 ساله و در قالب خطوط و گره های متمایز به شکل زیبائی به تصویر می کشد. در این نقشه به 16 حوزه مهم و تاثیرگذار جهانی از جمله جامعه و فرهنگ، ژئوپلیتیک، انرژی و مواد خام، پزشکی و سلامت، اوقات فراغت و خرید، اقتصاد، خدمات مالی، محیط زیست و آب و هوا، غذا و نوشیدنی، علم و فناوری، حمل و نقل، مسافرت و گردشکری، خانه و خانواده، فناوری اطلاعات و ارتباطات، اخبار و رسانه و کار و تجارت پرداخته شده است. مطالب این نقشه در قالب کلان روندها، روندها، پیش بینی ها، حوادث مخاطره آمیز، حوزه های مبهم، تاثیرگذاری سریع و معضلات خرد ارائه شده است. جهانی شدن، شهری شدن، جابجایی قدرت از غرب به شرق، تغییرات زیست محیطی و سالخوردگی از کلان روندهای این نقشه می باشند. ظهور گروه 11 (ایران، کره، ترکیه، مکزیک و ...) به عنوان 11 اقتصاد بزرگ آینده، فروپاشی نظام مالی جهان، تجزیه اتحادیه اروپا، اینترنت کاملا حسی، ظهور بمبهای زیستی، اصلاح DNA، تجهیز کودکان به GPS ، تعبیه پول دیجیتال در بدن انسان و میانگین سن بیش از 100 سال از پیش بینی های این نقشه می باشد. همچنین از تبدیل شدن ایران، ترکیه و مکزیک به قدرتهای کلیدی جهان در سال 2035 اشاره شده است. علاقمندان جهت مشاهده این نقشه می توانند به سایت مرکز آینده پژوهی پارک مراجعه نمایند. نسخه های بعدی این نقشه به همت شبکه متخصصان دانشگاه های کشور در رصدخانة علم و فناوری مرکز آینده پژوهی تکمیل و بومی خواهد.

 نقشه جهان نمای آینده در افق 2050

/ 4 نظر / 78 بازدید
شهلا

با سلام مرسی جناب مهندس که جواب دادین راستش مقاله رو تموم کردم یعنی یه جورایی از اینترنت جمع و جورش کردم بازم از اینکه به من ج دادین ممنونم .

بیکار

سلام ، قصدم توهین نیست اینها که گفتید تماما" بلغور کردن حرف دیگران است ! حرف جدید بزنید از خودتان طرح ارائه دهید آخر تا کی باید نقل قول کنیم ؟ اگر وبلاگهای یا سایتهای مشابه را در اینترنت جستجو کنیم عین همین مقاله ها را براحتی در صد سایت دیگر هم میشود یافت ! واقعا" یعنی چی ؟ ما خودمان عرضه کارآفرینی نداریم ؟ اگر جواب منفی است خوب همین الان سرمان را بگذاریم زمین و بمیریم دیگر .

جواد

وبلاگ خوبیه ولی یه کم مطالبش طولانیه موفق باشی